Porozmawiajmy o Kościele

Synod o synodalności - w naszej parafii

Zapraszamy do udziału w parafialnym etapie ogłoszonego przez papieża Franciszka Synodu na temat synodalności Kościoła.

Zapraszamy naszych parafian, przyjaciół i wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie synodalne zatytułowane "Kto jest w moim Kościele?" - w niedzielę, 16 stycznia 2022 r., o godz. 18.00 wyjątkowo w sali 8 na krużgankach kościoła.

TOWARZYSZE PODRÓŻY

W Kościele i w społeczeństwie jesteśmy na tej samej drodze, ramię w ramię. W naszym Kościele lokalnym - kim są ci, którzy "podążają razem"? Kim są ci, którzy wydają się bardziej oddaleni? W jaki sposób jesteśmy wezwani, aby wzrastać jako towarzysze? Jakie grupy lub osoby pozostają na marginesie? Czy Twoja parafia / wspólnota jest dla ciebie miejscem rozwoju Twojej wiary i dlaczego?

1. Kto według Ciebie jest odpowiedzialny za Twoją wspólnotę Kościoła?
2. Jakie grupy lub osoby pozostają na marginesie Twojej wspólnoty Kościoła?
3. Jakie grupy są w Twojej wspólnocie Kościoła?
4. Kim są ludzie, z którymi żyję w Kościele? Czy wiem, jakie są ich troski, problemy, marzenia?
5. Czy są możliwe braterskie relacje między świeckimi a kapłanami?

WSPÓŁODPOWIEDZIALNI W NASZEJ WSPÓLNEJ MISJI

Synodalność służy misji Kościoła, do udziału w której powołani są wszyscy jego członkowie. Skoro wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami, to w jaki sposób każda osoba ochrzczona jest powołana do uczestniczenia w misji Kościoła? Co przeszkadza ochrzczonym w byciu aktywnymi w misji? Jakie obszary misji są przez nas zaniedbywane? W jaki sposób wspólnota wspiera swoich członków zaangażowanych w służbę na rzecz społeczeństwa w różny sposób (zaangażowanie społeczne i polityczne, badania naukowe, nauczanie, krzewienie sprawiedliwości społecznej, ochrona praw człowieka, troska o środowisko itp.)? W jaki sposób Kościół pomaga tym członkom przeżywać ich służbę społeczeństwu w sposób misyjny? W jaki sposób dokonuje się rozeznania wyborów związanych z misją i przez kogo?

Synod w parafii sw. Dominika

Przydatne dokumenty:

- Synod w Archidiecezji Warszawskiej
- najważniejsze dokumenty
[Początek strony]