Aktualne numery telefonów

Na bieżąco

Szósta rocznica śmierci śp. o. Witolda Słabiga OP

wtorek, 9 sierpnia

Szósta rocznica śmierci śp. o. Witolda Słabiga

We wtorek, 9 sierpnia, przypada szósta rocznica śmierci śp. o. Witolda Słabiga, poprzedniego proboszcza naszej parafii.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy podczas różańca przy grobie o. Witolda na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej o godz. 17.15 i podczas Mszy świętej w naszym kościele o godz. 18.00. Po Mszy, w dolnym kościele, koncert pieśni ukraińskich w wykonaniu zespołu Dziczka.


Na program koncertu składają się pieśni o tematyce wojennej oraz pieśni żałobne, zaczerpnięte z autentycznej tradycji wiejskiej z różnych regionów Ukrainy. W ludowym repertuarze kobiece pieśni o wojnie to przede wszystkim historie o pożegnaniach i oczekiwaniach, o tragicznych losach wdów i sierot, o dramatycznych przeżyciach matek, żon i narzeczonych, o krukach i koniach - zwiastunach śmierci - oraz o ostatnich życzeniach ginących na wojnie mężczyzn. W takich pieśniach kobiety wyśpiewywały swoj żal, smutek i rozpacz. W pieśniach żałobnych natomiast znajdowały ukojenie i nadzieję.

Dziczka - zespół powstał w 2006 roku w Warszawie w gronie przyjaciół, miłośników muzyki tradycyjnej. Repertuar grupy stanowią tradycyjne wiejskie pieśni - obrzędowe, liryczne, religijne - z róznych regionów Ukrainy oraz Podlasia. W swoich interpretacjach śpiewaczki starają się zachować oryginalne dialekty oraz charakter i sposób wykonania. Dziczka regularnie daje koncerty w Polsce i za granicą, bierze udział w festiwalch i projektach teatralnych. Zespół wziął udział w filmie Wojtka Smarzowskiego Wołyń, wnosząc do niego ukraińską muzykę wokalną. Na dorobek zespołu składają się trzy płyty: Tradycyjne pieśni z Ukrainy (2009), Kolędy z Podlasia (2012), Pąć (2021).
Dziczka to drzewo z charakterem, niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju, mocne i wytrzymałe, potrafiące przetrwać w każdych warunkach - a jednocześnie chętnie dzielące się swą siłą zawartą w najlepszych na świecie owocach. Tak samo jest z muzyką wykonywaną przez zespół Dziczka - każda pieśń uwodzi oryginalnym brzmieniem indywidualnych głosów zlewających się w harmonijną całość. W naturalnych, charakterystycznych tembrach słychać pierwotność Polesia i tęsknotę Połtawszczyzny. Tak jak owoce dzikich drzew, te pieśni nasiąknięte są wszystkim, z czego wyrosły: otaczającym krajobrazem, losami śpiewających je ludzi, słońcem, wiatrem.


Relację z uroczystości pogrzebowych o. Witolda sprzed sześciu lat można znaleźć klikając tutaj.


pokaż wszystkie aktualności


[Początek strony]