I Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej

Pierwszy Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej

2 października 2010


zapraszamy do fotogalerii

Modlitwa różańcowa jest dopełnieniem katechezy w rodzinie, parafii i szkole - mówił arcybiskup Kazimierz Nycz, inaugurując Pierwszy Warszawski Dzień Modlitwy Różańcowej. Ma on umożliwić warszawiakom odnowienie czci dla Matki Bożej, oddawanej przez różaniec.

This text will be replaced by the flash music player.
homilia J.E. arcybiskupa Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego
Msza św. podczas Pierwszego Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej
2 października 2010 r.

Abp Kazimierz Nycz wręcza różańce dzieciom

Dzień Modlitwy Różańcowej odbywał się w pierwszą sobotę października w kościele św. Dominika - Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej-Żółkiewskiej na warszawskim Służewie. W homilii abp Nycz przypomniał, że w każdej polskiej parafii październik jest miesiącem poświęconym modlitwie różańcowej. "Zbierają się na niej dorośli oraz dzieci, zarówno te przygotowujące się do Pierwszej Komunii, jak i starsze" - dodał.

Metropolita warszawski podkreślił, że modlitwa różańcowa - którą do Polski sprowadził i szeroko propagował dominikanin, św. Jacek - jest jedną z najpiękniejszych, a zarazem najważniejszych i najtrudniejszych. Przypominał, że łączy ona w sobie modlitwę ustną z kontemplacją tajemnic różańcowych, które zawierają wszystkie najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia.

Arcybiskup wyjaśnił, że różaniec jest dopełnieniem katechezy. "W katechezie - rodzinnej, parafialnej i szkolnej - poznajemy bowiem prawdy chrześcijańskiej wiary, naukę Kościoła. Natomiast w różańcu to poznanie następuje z innej, ważniejszej strony - poprzez kontemplację" - mówił hierarcha.

Metropolita przypomniał też, że różaniec jest modlitwą do Jezusa Chrystusa za pośrednictwem Maryi. "Bardziej niż my wszyscy, Maryja zna słowa, które głosili Apostołowie, że jeden jest pośrednik między Bogiem i ludźmi - Jezus Chrystus. Jest on pośrednikiem naszego zbawienia, nasza modlitwa jest zawsze modlitwą Jezusową" - mówił abp Nycz.

Metropolita wspomniał też o nieustannym podkreślaniu przez Jana Pawła II znaczenia modlitwy różańcowej i rozszerzeniu jej przez dodanie rozważań tajemnic światła, co papież przedstawił w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 2002 r.

"Potrzeba tego, by ta troska o modlitwę różańcową trwała dalej, także przez nasze świadectwo i mówienie o różańcu" - stwierdził abp Nycz. Dodał, że jest to konieczne zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ludzie szukają modlitwy kontemplacyjnej.

Zaapelował też do kapłanów oraz świeckich o utrzymanie w Polsce "pięknej tradycji modlitwy różańcowej", zwłaszcza wśród najmłodszych pokoleń.

Na zakończenie Mszy św. metropolita warszawski powierzył całą parafię, Warszawę i diecezję opiece Maryi, obecnej w służewskim kościele w obrazie Matki Bożej Żółkiewskiej.

This text will be replaced by the flash music player.
abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski
modlitwa podczas Pierwszego Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej
2 października 2010 r.

W programie Pierwszego Warszawskiego Dnia Modlitwy Różańcowej znalazły się także m.in. modlitwy grup różańcowych w intencji małżeństw i rodzin w kryzysie, modlitwa dzieci za rodziców, koncert muzyki klasycznej, wykłady, Nieszpory z Litanią Dominikańską i śpiew Akatystu do Matki Bożej.

relacja - w oparciu o materiały KAIWarto zajrzeć:

»»  DO POBRANIA: Nagranie (MP3) kazania ks. abp. Kazimierza Nycza
»»  DO POBRANIA: Nagranie (MP3) modlitwy ks. abp. Kazimierza Nycza do Matki Bożej Żółkiewskiej
»»  DO POBRANIA: Nagranie (MP3) wykładu o. Bartłomieja Wolszlegera OP o podstawach chrześcijańskiej modlitwy
»»  DO POBRANIA: Nagranie (MP3) wykładu o. Pawła Krupy OP o dziewięciu sposobach modlitwy św. Dominika
»»  DO POBRANIA: Nagranie (MP3) wykładu o. Krzysztofa Michałowskiego OP o różańcu
»»  DO POBRANIA: Nagranie (MP3) kazania ks. Dariusza Szyszki podczas wieczornej Mszy św.

»»  DO POBRANIA: Plakat z programem obchodów w formacie JPEG oraz PDF

»»  Obraz Matki Bożej Królowej Różańca Świętego (Żółkiewskiej) w kościele oo. Dominikanów na warszawskim Służewie
»»  Historia obrazu Matki Bożej Żółkiewskiej
»»  Cykl wykładów mariologicznych Oto Matka twoja

»»  Dominikański serwis internetowy o Różańcu
»»  Serwis internetowy "Zdrowaśka.pl"
»»  Serwis internetowy miesięcznika RÓŻANIEC
»»  Rozważania różańcowe
»»  Październik - miesiąc różańca [brewiarz.pl]
»»  Kult Matki Bożej Różańcowej [brewiarz.pl][Początek strony]