Informacje ogólne | Kontakt | Terminy spotkań | Relacja ze spotkańWspólnota osób chorych i niepełnosprawnych
bł. o. Michała Czartoryskiego

Rok 2018/2019


Wrzesień 2018 | Październik 2018 | Listopad 2018
Grudzień 2018 | Styczeń 2019 | Luty 2019
Marzec 2019 | Kwiecień 2019 | Maj 2019 | Czerwiec 2019

Czerwiec 2019


Fotogalerie:
» spotkanie 8 czerwca 2019
» Msza za p. Alinę Adamską, p. Marka Masłowskiego i br. Jana Mszycę OP - 17 czerwca 2019
» 3. rocznica śmierci o. Witolda - 9 sierpnia 2019

Spotkanie w czerwcu


W sobotę, 8 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie przed wakacjami spotkanie naszej grupy.

Informujemy również, że w dniu 12 czerwca minęła 20. rocznica beatyfikacji o. Michała Czartoryskiego. Z tej okazji w bocznej nawie kościoła, na prawo od głównego wejścia, przy kaplicy Matki Bożej został zamontowany ołtarz z ikoną naszego patrona. Bracia dominikanie zachęcają do wzywania jego wstawiennictwa, w czym może pomóc specjalny modlitewnik opracowany przez świeckich dominikanów.


Maj 2019


Fotogalerie:
» spotkanie 11 maja 2019
» podczas Jarmarku św. Dominika - 26 maja 2019

Spotkanie w maju
Mieszkający w klasztorze na Służewie ojciec Łukasz Woś OP jest absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W ramach pracy dyplomowej wyreżyserował krótkometrażowy film pod tytułem "Ciasteczka". Film trwa niecałe piętnaście minut i choć był wyjątkowo niskobudżetowy (bierze w nim udział dwóch zaprzyjaźnionych z dominikanami aktorów, akcja odbywa się w wypożyczonym od znajomych domku letniskowym), to bynajmniej nie jest ubogi w treści.

Ojciec Łukasz, który zaprezentował "Ciasteczka" podczas naszego spotkania w dniu 11 maja 2019 r., wyjawił nam, że inspiracją do stworzenia tego filmu była krótka historyjka z "Opowiadań z Doliny Muminków". Zabawna opowieść, talent i przemyślenia ojca Łukasza sprawiły, że powstał ciekawy, wartościowy film.


Kwiecień 2019


Fotogalerie:
» spotkanie 13 kwietnia 2019

Spotkanie w kwietniu"Jezus chce być dla mnie pocieszycielem, przyjacielem, radością moją i pokojem. On wiedział dobrze, że życie na ziemi jest nieraz ciężkie i bolesne, że trudno człowiekowi samemu dźwigać ciężar dnia.
Panie, Ty znasz moją słabość, więc daj odwagę, daj męstwo, a gdy ujrzysz, że słabnę, że siły mnie opuszczają, wyciągnij swą wszechmocną rękę i dźwignij mą duszę z upadku".

Powyższe słowa to jeden z tekstów towarzyszących rozważaniom Drogi Krzyżowej, którą odprawiliśmy podczas spotkania w dniu 13 kwietnia 2019 roku.

W dniu tym podczas Mszy świętej modliliśmy się szczególnie w dwóch intencjach. Jednej bardzo radosnej - z okazji ślubu naszej koleżanki Irenki z Jurkiem, który odbył się 6 kwietnia w kościele św. o. Pio na warszawskim Gocławiu (zobacz zdjęcia z tej uroczystości). Druga intencja związana była z niezwykle smutnym wydarzeniem. Prosiliśmy o życie wieczne dla Magdy, bliskiej wielu z nas, która zmarła nagle 9 kwietnia.


Marzec 2019


Fotogalerie:
» spotkanie 9 marca 2019

Spotkanie w marcu"Od zarania dziejów Eucharystia jest sercem i duszą Kościoła, jest wierną obecnością Chrystusa pośród nas. Od początku łączyła wspólnotę, a wspólnota celebrując Eucharystię od początku miała świadomość, że nie jest to zwykły chleb, a Ciało Chrystusa".

Tymi słowami ksiądz profesor Janusz Nowiński SDB na spotkaniu w dniu 9 marca 2019 r. rozpoczął swój wykład na temat symboliki naczyń liturgicznych.

Świętość Eucharystii i wynikające z niej godne obchodzenie się z Ciałem i Krwią Pańską sprawiły, że stosowane w liturgicznej celebracji naczynia nie były prostymi sprzętami codziennego użytku, lecz tak materiałem, jak i dekoracją odpowiadały sakralnej wartości eucharystycznego pokarmu.
Wprawdzie nie posiadamy żadnych naczyń liturgicznych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale zachowały się ozdobne puszki z kości słoniowej i szkatułki pochodzące z IV w., w których chrześcijanie w okresie prześladowań ze czcią i szacunkiem przetrzymywali Eucharystię w domu, aby mieć ją w tym momencie, kiedy Msza św. nie będzie mogła być sprawowana.
Najstarszy zachowany kielich liturgiczny pochodzi z ok. 500 r. To kielich z położonej na obszarze Syrii Antiochii. To tam uczniów Chrystusa nazwano chrześcijanami, to tam nauczali św. Piotr i św. Paweł. Bogatą dekorację kielicha tworzą sploty winnej latorośli z przedstawieniami ptaków. Pomiędzy pędami winorośli ukazani są apostołowie zasiadający na tronach. Motyw ten wyobraża ucztę niebiańską, a pojawiające się ptaki to dusze zbawionych.
A jak w starożytności wyglądał chleb eucharystyczny? Był to prawdziwy chleb, wypiekana bułka, którą kapłan łamał na patenie z wywiniętymi brzegami, aby żadna okruszyna świętego Ciała nie spadła na ziemię i nie została sprofanowana - aby to, co święte, pozostało na świętym, konsekrowanym miejscu.
Cennym tego rodzaju zabytkiem jest patena biskupa Paternusa, na której dnie widnieją litery Alfa i Omega. Symbol ten oznacza, że w środku jaśnieje Chrystus. Krawędź dekorowana jest winną latoroślą. Motywy te prezentują Eucharystię jako pokarm niosący zbawienie, czyli życie wieczne.
Ze względu na rozwijający się na przełomie X i XI w. ruch pielgrzymkowy zachodziła konieczność udzielania Komunii wielu wiernym na raz. Trudno było łamać chleb dla kilku tysięcy pielgrzymów. Aby temu zaradzić, w Kościele na Zachodzie zaczęto przygotowywać gotowe porcje eucharystyczne, czyli hostie. Zanika wtedy potrzeba używania dużych, głębokich paten, pojawia się natomiast cyborium, czyli naczynie na komunikanty.
Eucharystia jest bezkrwawym powtórzeniem krwawej ofiary Chrystusa, która odbyła się na Golgocie. W tym duchu w epoce średniowiecza zaczęto interpretować święte naczynia. Kielich eucharystyczny poprzez swój wystrój i kształt nawiązywał do obrazu Grobu Chrystusa, a patenę interpretowano jako kamień zamykający Grób.
Ksiądz Profesor wykład zakończył przedstawieniem współczesnych, zaprojektowanych przez siebie naczyń liturgicznych: pateny i kielicha dekorowanego pięcioma podłużnymi rubinowymi kryształami symbolizującymi krople Krwi Pańskiej wypływającej z pięciu ran Zbawiciela. Krwi, która obmywa świat z grzechu i winy.

W załączeniu zamieszczamy nagranie wykładu Księdza Profesora i jego artykuł (kliknij tutaj) dotyczący teologii Eucharystii w sztuce sakralnej. Gorąco namawiamy do zapoznania się z tymi materiałami.Przypominamy: ks. dr hab. Janusz Nowiński jest salezjaninem, profesorem UKSW, historykiem sztuki, kustoszem zabytków dawnego, pocysterskiego opactwa w Lądzie nad Wartą, konsultantem Towarzystwa Salezjańskiego Inspektorii pw. św. Wojciecha w zakresie sztuki sakralnej i konserwacji zabytków, organizatorem wystaw sztuki współczesnej, twórcą koncepcji i współautorem projektów wystroju wnętrz sakralnych.
Ks. Janusz Nowiński SDB jest również wspaniałym człowiekiem, który mimo tak wielu rozlicznych prac i obowiązków zawsze znajduje czas, aby do nas przyjść i ciekawie, zajmująco opowiadać, tak jak tylko on to potrafi robić, o świętych miejscach i świętych przedmiotach.


Luty 2019


Fotogalerie:
» spotkanie 10 lutego 2019
» wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie "Krzycząc Polska Niepodległa" - 26 lutego 2019

Spotkanie w lutymW niedzielę, 10 lutego 2019 r., wystąpił dla nas pan Łukasz JEmioła, który z rozmachem swojej młodości, pasją profesjonalisty i energią zwielokrotnioną brzmieniem kultowej gitary elektrycznej wykonał wiele znanych i lubianych piosenek sprzed lat. Z wielką przyjemnością słuchaliśmy, a inspirowani przez naszego Gościa wspólnie śpiewaliśmy niektóre utwory, m.in. Mieczysława Fogga, Czesława Niemena czy Marka Grechuty.

Koncert ten był uświetnieniem Światowego Dnia Chorych oraz jubileuszu 10-lecia istnienia naszej Wspólnoty. Podczas Mszy św. modliliśmy się w intencji wszystkich osób z naszej Wspólnoty, o Boże błogosławieństwo dla żyjących i o dar nieba dla zmarłych, o wszelkie potrzebne łaski dla naszych opiekunów, ojców i braci dominikanów oraz wolontariuszy, głównie ze wspólnoty św. Dobrego Łotra, jak i tych z gimnazjum i wszystkich, którzy przez te 10 lat nam pomagali i pomagają. Z wielką wdzięcznością w sercu wspominaliśmy też śp. ojca Witolda Słabiga, założyciela i pierwszego opiekuna Wspólnoty.


Styczeń 2019


Fotogalerie:
» spotkanie 12 stycznia 2019

Spotkanie w styczniuDzięki kontaktom ojca Krzysztofa Michałowskiego z pobliskim Domem Kultury na styczniowe spotkanie (12 stycznia 2019 r.) przybył do nas zespół "Służewianki", z którym miło i sympatycznie kolędowaliśmy. Większość wykonywanych kolęd znamy prawie od dziecka. Śpiewali je również nasi rodzice i dziadkowie. Pojawiły się też jednak i współcześnie pisane kolędy, jak np. wykonywany przez "Służewianki" utwór "Przekażmy sobie znak pokoju", którego refren brzmi:

Choć tyle żalu w nas i gniew uśpiony trwa,
Przekażmy sobie znak pokoju, przekażmy sobie znak.


Grudzień 2018


Fotogalerie:
» spotkanie 8 grudnia 2018

Spotkanie w grudniuPodróż do Ziemi Świętej to cel i marzenie wielu osób. Jednak ze względu na koszty i trudy podróży, niewielu z nas może pozwolić sobie na taką wyprawę. Dlatego też, już nie po raz pierwszy, zorganizowaliśmy podróż do tego świętego miejsca bez potrzeby kupowania biletów, rezerwowania noclegów i załatwiania wielu kłopotliwych spraw związanych z wyjazdem. Tym razem naszym przewodnikiem był pan Maciej Mucha, który do Ziemi Świętej pielgrzymuje kilka razy do roku.

Wyprawę zaczęliśmy od przejścia przez pustynię Negew, potem zwiedzaliśmy Betlejem i Jerozolimę. Byliśmy nad Morzem Martwym i na wybrzeżu Morza Śródziemnego, pełnym średniowiecznych twierdz, portów i urokliwych zatoczek. Podróżowaliśmy też przez Samarię i Galileę, północną krainę Izraela. To właśnie w Galilei Pan Jezus spędził prawie całe swoje życie pracując, modląc się, nauczając i uzdrawiając. Naszą eskapadę zakończyliśmy nad rzeką Jordan.

Podróż ta odbyła się podczas spotkania w dniu 8 grudnia 2018 r. i trwała niecałą godzinę. Było bardzo ciekawie, nie zmęczyliśmy się, a widoczny na zdjęciach upał w ogóle nam nie dokuczał. Na koniec pan Maciej powiedział słowa, które chyba większości z nas głęboko zapadły w serce: Ziemia Święta to miejsce działania Pana Boga, a Pan Bóg jest tam, gdzie jest człowiek, który Go wzywa.


Listopad 2018


Fotogalerie:
» spotkanie 10 listopada 2018

Spotkanie w listopadzieNa cześć 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na naszym spotkaniu w dniu 10 listopada 2018 r., wspomagani przez niezastąpionego w muzycznych kwestiach ojca Stanisława Gomółkę, z wielką werwą śpiewaliśmy pieśni patriotyczne z czasu I i II wojny światowej. W naszym repertuarze znalazły się m.in. takie utwory jak: "Przybyli ułani pod okienko", "O mój rozmarynie", "My, pierwsza brygada", "Dziś do ciebie przyjść nie mogę", "Serce w plecaku". Z racji tej wspaniałej, radosnej uroczystości, gromkim głosem odśpiewaliśmy również hymn narodowy i "Rotę" Marii Konopnickiej. Pieśń ta została po raz pierwszy wykonana publicznie 15 lipca 1910 r. w czasie uroczystości odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego, zorganizowanej w Krakowie w rocznicę 500-lecia zwycięstwa Polski w bitwie pod Grunwaldem. Połączonymi chórami z całej Polski dyrygował wtedy kompozytor Feliks Nowowiejski. Pomnik ten został ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego, wielkiego pianistę, kompozytora i jednego z ojców niepodległej Polski. Ten wielki Polak w swoich pamiętnikach pisał: "...już w wieku siedmiu lat głównym moim celem było stać się użytecznym ojczyźnie. (...) Miałem nadzieję, że zostanę kimś, kimś wybitnym, aby w ten sposób pomóc Polsce - i to było ponad moimi artystycznymi aspiracjami. Zawsze zamierzałem i byłem gotów walczyć o Polskę".

Wspominaliśmy również postać Zofii Trzcińskiej-Kamińskiej, rzeźbiarki i tercjarki dominikańskiej, która jako młoda kobieta w męskim przebraniu walczyła w Legionach o wolną Polskę. Wiele jej prac znajduje się w różnych kościołach Warszawy i innych miast Polski, między innymi u służewskich dominikanów.

Warto w tym miejscu również nadmienić, że i nasz patron, błogosławiony Michał Czartoryski, w 1920 roku brał udział w obronie Lwowa, a za męstwo okazane na polu bitwy otrzymał Krzyż Walecznych.


Październik 2018


Fotogalerie:
» spotkanie 6 października 2018

Spotkanie w październiku6 października 2018 r. podczas IX Dnia Modlitwy Różańcowej wraz ze świeckimi dominikanami odmawialiśmy różaniec rozważając tajemnice bolesne.

Poniżej zamieszczamy tekst rozważania pierwszej tajemnicy, modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu, tu nazwanej tajemnicą agonii.

"Jezus zabrał z sobą trzech uczniów, tych samych, którzy byli na górze Przemienienia. Wszyscy trzej zasnęli. Jezus pozostał sam.
Z całą pewnością Maryja trwała w modlitewnym zjednoczeniu z Jezusem, lecz Ona

[Początek strony]