Jubileusz 800-lecia istnienia naszego Zakonu

Zaduszki artystyczne - poniedziałek, 23 listopada 2015 r.

Zaduszki artystyczne 2015

Posłuchaj nagrań /// Przejrzyj zdjęcia /// I jeszcze więcej zdjęć

W poniedziałek, 23 listopada, w atmosferze jesiennej zadumy nad przemijaniem zaprosiliśmy naszych Parafian i Przyjaciół na Zaduszki artystyczne. Podobnie jak przed rokiem, tak i teraz na Dominikańską 2 przybyło bardzo wiele osób, by wspólnie wspominać i modlić się za tych, którzy już odeszli.

W koncercie słowno-muzycznym wzięło udział wielu uznanych artystów: Halina Frąckowiak (będąca jednocześnie dyrektorem artystycznym tego wieczoru), Rafał Brzozowski, Adam Woronowicz, Urszula Dudziak, Józef i Elżbieta Skrzek, Jerzy Grunwald, Marek Piekarczyk, Jan Smoczyński, Łukasz Poprawski, Krzysztof Pacan, Jeremi Prokopowicz, Małgorzata Szarek, Joanna Trzepiecińska i Bogdan Hołownia, Grzegorz Urban, Mikołaj Giszczak, Julia Wieniawa-Narkiewicz i Katarzyna Zielińska. Swój udział w spotkaniu zaznaczyli także bracia nowicjusze, wykonując starożytną antyfonę gregoriańską ku czci świętego Dominika, patrona i opiekuna naszej parafii i kościoła.
Spotkanie prowadziła Katarzyna Olubińska. Autorką scenariusza była Małgorzata Stafin, a za towarzyszące spotkaniu wizualizacje odpowiadał ks. Marcin Szczerbiński. Producentem wydarzenia był Piotr Szarek. Nagłośnienie i oświetlenie naszego kościoła - podobnie jak przy inauguracji naszego Jubileuszu na początku listopada - zawdzięczamy firmie Studio1. Składamy serdeczne podziękowania także wszystkim, którzy włączyli się w organizację i promocję tego wydarzenia w mediach.

Zaduszki artystyczne 2015

Fragmenty muzyczne przeplatane były przywoływaniem pamięci o tych, którzy już odeszli. Wspominaliśmy dominikańskich świętych: Dominika Guzmana, Tomasza z Akwinu, Marcina de Porres, zwanego Marcinem od Miłości, oraz Michała Czartoryskiego. Prosiliśmy ich o wstawiennictwo za nami i za tymi, którzy potrzebują jeszcze oczyszczenia, zanim będą mogli w pełni radować się oglądaniem Bożego oblicza. Wspominaliśmy ofiary wojen, artystów, którzy zmarli w ostatnim roku, a także naszych bliskich.

Dla wielu szczególnie wzruszającym były wspomnienia przeora naszego klasztoru, o. Roberta Głubisza, który przywołał postacie braci dominikanów, których miał radość poznać i z którymi mieszkał w klasztorach.Wstęp na spotkanie był bezpłatny, ale koncert miał charakter charytatywny. Przy jego okazji zbieraliśmy środki na wsparcie prowadzonego przez dominikanów Domu św. Marcina de Porres w Fastowie na Ukrainie. Dom ten powstał jesienią 2006 r. przy jedynym katolickim kościele w Fastowie. Założycielem Domu i jego kierownikiem jest o. Misza Romaniv. Placówki niesie pomoc dzieciom ulicy. Podopieczni Domu, jest ich mniej więcej około trzydzieścioro, pochodzą z ubogich, często wielodzietnych rodzin, które z różnych względów (bieda, alkoholizm, życiowa niezaradność, konieczność pracy z dala od miejsca zamieszkania) nie radzą sobie z opieką nad nimi. Dzieci otrzymują tu ciepły posiłek, ubrania, odrabiają lekcje, bawią się, korzystają z kąpieli. W wyjątkowych sytuacjach mogą spędzić noc w dwóch niewielkich sypialniach.

Ważnym zadaniem jest angażowanie dzieci w domowe obowiązki, na przykład sprzątanie czy pomoc w przygotowywaniu posiłków. Od 2008 r. Dom prowadzi również kuchnię dla ubogich, z której korzysta kilkanaście, najczęściej starszych, osób. Kilka razy w roku Dom św. Marcina organizuje festyny dla dzieci z Fastowa i koncerty charytatywne. Z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy wydawane są posiłki dla bezdomnych i paczki żywnościowe dla rodzin wielodzietnych. Opiekę nad dziećmi sprawują cztery wychowaczynie, dwie osoby prowadzą kuchnię dla ubogich, oprócz tego w pracę Domu zaangażowanych jest kilkoro wolontariuszy. Od 2010 r. latem w ramach akcji "Podaruj wakacje w Domu" pracują wolontariusze z Polski, dzięki czemu stali opiekunowie mogą odpocząć.Podczas spotkania nie zabrakło także modlitwy o pokój, który dziś jest jeszcze bardziej potrzebny niż dotąd - zarówno w kontekście zamachów terrorystycznych z ostatnich dni, jak i wciąż toczącej się wojny na Ukrainie. O sytuacji u naszych wschodnich sąsiadów opowiadała Arleta Bojke, dziennikarka Telewizji Polskiej i reporterka "Wiadomości", przez kilka lat pracująca jako korespondentka w Moskwie. Wspólną modlitwę o pokój poprowadził o. Paweł Krupa.Dom św. Marcina de Porres utrzymuje się wyłącznie z ofiar darczyńców. Również i tym razem, przy okazji zaduszkowego spotkania, nasi Parafianie i Przyjaciele nie zawiedli. Zebrane środki w całości przekazaliśmy na potrzeby Domu w Fastowie. Artyści, którzy wystąpili w naszym kościele, zrezygnowali z honorarium - bardzo dziękujemy im za życzliwość i otwarte serca.

Zaduszki artystyczne 2015

Jeśli ktoś chciałby wesprzeć - jednorazowo lub stałym zleceniem - Dom św. Marcina de Porres w Fastowie, podajemy poniżej numery rachunków bankowych:

Sekretariat Misyjny Dominikanów
ul. Freta 10
00-227 Warszawa

PLN: 02 1090 2851 0000 0001 0580 2728
EUR: 03 1090 2851 0000 0001 0591 8140
USD: 34 1090 2851 0000 0001 0591 8164
GBP: 28 1090 2851 0000 0001 0591 8175
kod SWIFT: WBKPPLPP

tytułem: darowizna na rzecz Domu św. Marcina de Porres

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili ten wieczór z nami na Służewie i zechcieli wesprzeć tych, którzy naszej pomocy bardzo potrzebują.[Początek strony]