Jubileusz 800-lecia istnienia naszego Zakonu

Peregrynacja relikwii bł. Pier Giorgio Frassatiego
sobota i niedziela, 16-17 lipca 2016

Peregrynacja relikwii bł. Piotra Jerzego Frassatiego

Obejrzyj zdjęcia /// Posłuchaj wszystkich nagrań

W dniach 16-17 lipca 2016 r. w naszym kościele gościły integralne relikwie (trumna z ciałem) bł. Piotra Jerzego Frassatiego, patrona młodzieży i studentów, jednego z opiekunów Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Więcej o tej niezwykłej postaci można przeczytać na stronie frassati.dominikanie.pl

Przejdź do relacji z pobytu relikwii >>>

Zapowiedzi i zaproszenia:
wydarzenie na facebooku
Tercjarze czekają na Frassatiego [Gość Niedzielny]
Kard. Nycz zachęca do modlitwy przy relikwiach [Gość Niedzielny]
W naszych intencjach [Gość Niedzielny]
Taki zwyczajny, taki święty [Gość Niedzielny]
Frassati w Warszawie [Idziemy]
Frassati w Polsce - odwiedź Błogosławionego [stacja7.pl]
Relikwie bł. Pier Giorgio Frassatiego pdoczas ŚDM [stacja7.pl]
Co Frassati mówi dziś młodym [stacja7.pl]
Wkurzył mnie Frassati [stacja7.pl]
Przygotuj się na wstrząs, Frassati jedzie [wiara.pl]
Bądźmy jak Frassati [AleteiaPL]
Senatorski synek [Magazyn Świąteczny]Dlaczego oddajemy cześć relikwiom?
biskup Grzegorz Ryś [video]
o. Jacek Szymczak OP [AleteiaPL]
o. Adam Szustak OP [video]

Przywitanie relikwii

Relikwie przywitaliśmy na Służewie w sobotę o godz. 11.37 - to wtedy na plac przed kościołem wjechały dwa fiaty ducato, przystosowane specjalnie na potrzeby peregrynacji relikwii Frassatiego. Pierwszą część drogi do kościoła relikwie pokonały na ramionach prenowicjuszy, którzy przygotowują się do wstąpienia do naszego Zakonu. Po słowie przywitania i modlitwie relikwie wnieśli do kościoła świeccy dominikanie z tworzącej się na Służewie nowej fraterni. Procesji towarzyszył śpiew litanii do bł. Piotra Jerzego Frassatiego.O godz. 12.00 odprawiona została Msza święta, której przewodniczył o. Dariusz Kantypowicz OP, prowincjalny promotor świeckich dominikanów w Polsce. Kazanie poświęcił ukazaniu, w jaki sposób w życiu Frassatiego wypełniło się jedno z ośmiu błogosławieństw: "Błogosławieni cisi, albowiem oni na własność posiądą ziemię". We Mszy uczestniczyło ok. 60 świeckich dominikanów z kilku fraterni w Polsce: ze Służewa, z klasztoru przy ul. Freta, z Radoń koło Grodziska Maz. (przy klasztorze mniszek), z Łodzi i Siedlec.
Na zakończenie Mszy słowo pozdrowienia skierował do zgromadzonych ks. Luca Ramello, delegat biskupa Turynu ds. duszpasterstwa młodzieży, który odpowiada za peregrynację relikwii na Światowe Dni Młodzieży. Życzył wszystkim trzech darów: piękna Bożego, ascezy i mocy wiary.

Po Mszy konferencję wokół słów "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" wygłosił o. Krzysztof Pałys OP, dominikański duszpasterz powołań. Ostatnim elementem pierwszej części wspólnej modlitwy było nabożeństwo Drogi Światła z rozważaniami zaczerpniętymi z listów i świadectw o bł. Piotrze Jerzym, które poprowadzili świeccy dominikanie.Relacje z przywitania relikwii:
Czuwanie z Błogosławionym [Gość Niedzielny]
Relikwie bł. Piotra Jerzego Frassatiego już w Warszawie [stacja7.pl]
Piotr Frassati w podróży [AleteiaPL]

Zdjęcia z przywitania relikwii:
nasza fotogaleria
zobacz też: Gość Niedzielny | Wojciech Łączyński | facebook cz. 1 i facebook cz. 2

video - przyjazd relikwii [facebook / Cracovia 2016]
video - przywitanie relikwii [facebook / Cracovia 2016]
video - wejście do kościoła [facebook / Cracovia 2016]

Modlitwa różańcowa

O godz. 17.15 na wspólnej modlitwie spotkali się członkowie Różańca Rodziców i Żywego Różańca. Rozważali tajemnice radosne, naśladując zapał bł. Piotra Jerzego w modlitwie różańcowej. O godz. 18.00 odprawiona została Msza święta. Kazanie o. Michała Kubicza OP koncentrowało się wokół słów "Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi". Po Mszy o godz. 19.00 sprawowano uroczyste Nieszpory o bł. Piotrze Jerzym Frassatim.Uroczysta Msza pod przewodnictwem ks. abp. Henryka Hosera

Mszy św. o godz. 19.30 przewodniczył J.E. ks. abp Henryk Hoser SAC, ordynariusz warszawsko-praski. W kazaniu Ksiądz Arcybiskup przybliżył sylwetkę bł. Piotra Jerzego w kontekście hasła tegorocznych ŚDM: "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". We wspólnej modlitwie uczestniczyła młodzież i studenci oraz osoby zaangażowane w organizację Światowych Dni Młodzieży w parafiach Warszawy. Obecna była także grupa młodzieży, która przyjechała już do Polski na ŚDM z Gwatemali i Jamajki.

Relacja z Mszy z ks. abp. Henrykiem Hoserem:
Bóg przychodzi w aniołach i świętych [stacja7.pl]

Zdjęcia z tej Mszy:
nasza fotogaleria - fot. S. Skrzeczyński / HighlightsPhoto.pl
facebook / Cracovia 2016

Modlitwa wieczorem i w nocy

Po Mszy podczas wieczoru uwielbienia kolejną konferencję o błogosławieństwach - tym razem o "Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" - wygłosił o. Krzysztof Michałowski OP.O północy przeor naszego klasztoru, o. Robert Głubisz, odprawił Mszę św. we wszystkich intencjach, jakie zostały nam przekazane z prośbą o modlitwę przy relikwiach i przez wstawiennictwo bł. Piotra Jerzego. Napłynęło kilkaset próśb, symbolicznie złożyliśmy je przy trumnie z ciałem bł. Piotra Jerzego i we wspólnej modlitwie powszechnej przedstawiliśmy Panu Bogu, który jest źródłem wszelkich łask. Kazanie podczas Mszy było komentarzem do słów Ewangelii według św. Mateusza: "Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą".Zdjęcia z Mszy o północy:
nasza fotogaleria

Po Mszy fragmenty listów bł. Piotra Jerzego wykonał aktor scen teatralnych i filmowych, pan Dariusz Kowalski. Dzięki jego interpretacji słowa, które być może wielu już wcześniej słyszało, zabrzmiały w sposób nowy i bardzo inspirujący.Kolejną konferencję wygłosił o. Witold Słabig OP, mówiąc o słowach "Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni". Mimo bardzo późnej pory (dochodziła godzina 2 w nocy), w kościele było bardzo wiele osób. Po konferencji rozpoczęła się kilkugodzinna, całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu, przeplatana modlitwą różańcową z rozważaniami zaczerpniętymi z listów bł. Piotra Jerzego i świadectw o nim. Na zakończenie adoracji, o godz. 6.00, sprawowano Jutrznię z Godziną Czytań.Pożegnanie relikwii

Ostatnim etapem pobytu relikwii na Służewie była Msza św. sprawowana w niedzielę o godz. 9.30. Ojciec Norbert Lis OP w kazaniu przyjrzał się słowom z kazania na górze: "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni".Na zakończenie Mszy dziękowaliśmy Bogu za dar świętości bł. Piotra Jerzego, śpiewając dziękczynny kantyk Maryi: "Wielbi dusza moja Pana". Po oddaniu czci relikwiom przez braci dominikanów, trumnę z ciałem Frassatiego na swoich ramionach wynieśli przy dźwięku dzwonów prenowicjusze. Relikwie zostały przewiezione do kościoła akademickiego św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, gdzie przez kolejny dzień trwała modlitwa w ich obecności.

Relacja z pożegnania relikwii:
nasza fotogaleria
zdjęcia [facebook / Cracovia 2016] cz. 1
zdjęcia [facebook / Cracovia 2016] cz. 2
video - śpiew Magnificat [facebook / Cracovia 2016]
video - wyprowadzenie relikwii [facebook / Cracovia 2016]

Podziękowania

Serdecznie dziękujemy wszystkim za obecność i wspólną modlitwę, za radość spotkania z bł. Piotrzem Jerzym. Dziękujemy osobom zaangażowanym w organizację tego wydarzenia na różnych etapach, szczególnie świeckim dominikanom z tworzącej się na Służewie nowej fraterni, którzy wzięli na siebie największą część przygotowań i organizacji tego czasu. Dziękujemy scholom, które swoim śpiewem pomagały nam w modlitwie. Dziękujemy diakonii sanktuaryjnej i wszystkim osobom, które wsparły funkcjonowanie stoiska z publikacjami w kruchcie kościoła. Dziękujemy także tym, którzy pomogli w promocji tego niepowtarzalnego wydarzenia w mediach.Na koniec - bo to najważniejsze - dziękujemy Panu Bogu: za dar świętości bł. Piotra Jerzego i możliwość spotkania już tutaj tego niezwykłego świadka Ewangelii. Niech jego przykład inspiruje nas każdego dnia.[Początek strony]