Jubileusz 800-lecia istnienia naszego Zakonu

Inauguracja obchodów Jubileuszu - sobota, 7 listopada 2015 r.

Posłani, by głosić Ewangelię

Przeczytaj relację w Gościu Niedzielnym

Obejrzyj wideo /// Posłuchaj nagrań /// Przejrzyj zdjęcia

W kalendarzu liturgicznym naszego Zakonu co roku 7 listopada przypada święto Wszystkich Świętych naszego Zakonu. Do tego grona należy nie tylko ponad 300 osób, które znamy z imienia i których świętość potwierdził Kościół poprzez beatyfikacje i kanonizacje, ale także anonimowa dla nas rzesza zbawionych, którzy żyjąc na ziemi charyzmatem św. Dominika, po śmierci mogą cieszyć się oglądaniem Boga twarzą w twarz.Takie święto to doskonała okazja, aby zainaugurować obchody Jubileuszu 800-lecia istnienia naszego Zakonu. Potrwają one przez ponad rok, do 21 stycznia 2017 r. Tego samego dnia, we wszystkich klasztorach i wspólnotach Rodziny Dominikańskiej na całym świecie, zgromadzili się dominikanie i osoby związane z naszym Zakonem, by dziękować Bogu za dar św. Dominika i za dar osobistego powołania i prosić o odnowienie w gorliwości apostolskiej.

Inauguracja Jubileuszu 800-lecia Zakonu

Również w naszym kościele - na zaproszenie naszego przeora - zgromadzili się nie tylko bracia, którzy mieszkają i posługują w klasztorze służewskim, ale także liczni goście: kapłani z dekanatu ursynowskiego i różnych parafii warszawskich, osoby życia konsekrowanego z terenu Archidiecezji, a także przedstawiciele Rodziny Dominikańskiej. Wyjątkowy charakter tego spotkania podkreślała m.in. obecność naszych dominikańskich mniszek z klasztoru w Radoniach koło Grodziska Mazowieckiego. Siostry na co dzień żyją za klauzurą, której nie opuszczają przez całe życie. Ich obecność i wspólna modlitwa z nami była więc czymś niezwykle wyjątkowym - bardzo się z tego ucieszyliśmy!

Jeszcze przed wejściem do kościoła nikt nie mógł mieć wątpliwości, że ten wieczór będzie wyjątkowy. Pięknie iluminowana fasada i zewnętrzne ściany naszego kościoła zawdzięczamy naszym dobroczyńcom - firmie Studio 1.

Celebrację rozpoczęliśmy według specjalnego rytu - wspólnego dla wszystkich klasztorów dominikańskich na świecie - od wysłuchania słowa, które do całej Rodziny Dominikańskiej skierował generał naszego Zakonu, 86. następca św. Dominika - br. Bruno Cadore OP.Następnie przeor, o. Robert Głubisz, skierował do nas słowa zachęty do dziękczynienia za 800 lat istnienia Zakonu i do modlitwy, by Bóg obfity w miłosierdzie pozostał z nami przez kolejne lata.Naszemu świętowaniu przez cały rok będzie towarzyszyła specjalna świeca jubileuszowa. Jej zapalenia dokonał przeor, a następnie - po odczytaniu Ewangelii o rozesłaniu dwunastu Apostołów (Mt 10, 5-16), zaczerpniętej z bliskiej sercu św. Dominika Ewangelii autorstwa św. Mateusza, przeszliśmy w uroczystej procesji przez cały kościół do prezbiterium.

Najważniejszą częścią wieczoru była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Michał Janocha, przyjaciel naszego Zakonu, od wielu lat wykładowca Studium Chrześcijańskiego Wschodu i Studium Dominicanum. Naszej modlitwie towarzyszyła schola i mała orkiestra. W liturgię Słowa włączyła się jedna z mniszek dominikańskich, a także przedstawiciel świeckich dominikanów.W homilii Ksiądz Biskup przywołał sylwetki niektórych świętych i błogosławionych naszego Zakonu. Odwołując się do bliskich sobie zagadnień historii sztuki, kaznodzieja mówił: "Dominikanie nie budowali katedr. Ale obraz katedry gotyckiej może być metaforą Zakonu, jego dziejów i jego Świętych. Witraże Świętych Zakonu św. Dominika odzwierciedlają antropologię chrześcijańską: światło nadaje sens i wydobywa piękno".
Po Komunii świętej przeor klasztoru zaprosił przedstawicieli Rodziny Dominikańskiej: mniszki, świeckich dominikanów ze Służewa i z Siedlec, siostry dominikanki, członkinie Świeckiego Instytutu Dominikańskiego z Orleanu oraz członków Rodziny Matki Bożej Bolesnej, aby przyjęli płomień, zaczerpnięty ze światła świecy jubileuszowej. Okolicznościową świecę - przy śpiewie dziękczynnego hymnu Te Deum - otrzymali także członkowie grup i duszpasterstw działających przy naszym klasztorze. Obrzęd przekazania światła zakończyliśmy wspólnym odmówieniem modlitwy jubileuszowej, a po uroczystym błogosławieństwem zaśpiewaliśmy antyfonę Salve Regina, skierowaną do Maryi, Opiekunki naszego Zakonu.Po Mszy świętej odprawiliśmy Nieszpory, dziękując Panu Bogu za wielkie bogactwo sposobów, w jaki nasi Święci realizowali pragnienie Dominika, by głosić Ewangelię wszędzie i wszystkim. Na koniec wszyscy uczestnicy inauguracji Jubileuszu otrzymali jako niespodziankę... pomarańcze prosto z Hiszpanii - ojczyzny naszego założyciela, świętego Ojca Dominika. O tym, dlaczego właśnie pomarańcze są w jakimś sensie symbolem naszego Zakonu, opowiedział krótko o. Krzysztof Pałys, duszpasterz powołań i autor książki "Zapach pomarańczy".

Inauguracja Jubileuszu 800-lecia Zakonu

Ostatnim elementem jubileuszowego świętowania była agapa i wspólny świąteczny posiłek w auli o. Jacka Woronieckiego.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Pragniemy, by ten rozpoczęty właśnie rok był czasem radowania się i świętowania nie tylko dla nas, braci z klasztoru, ale także dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób czują się związani z naszym Zakonem. Pamiętajcie o nas w modlitwie, abyśmy się stale nawracali i szli odważnie drogą, którą zaproponował święty Dominik.[Początek strony]