Na bieżąco

Witamy o. Aleksandra Hauke-Ligowskiego

dołącza do naszej wspólnoty klasztornej

o. Aleksander Hauke-Ligowski OPW naszym klasztorze witamy o. Aleksandra Hauke-Ligowskiego, który w ostatnim czasie mieszkał w klasztorze w Szczecinie. Prosimy o modlitwę w jego intencji.

Ojciec Aleksander urodził się w 1936 r. w Lublinie. Po ukończeniu studiów z archeologii na Uniwersytecie Wrocławskim w 1960 r. wstąpił do naszego Zakonu, 5 lat później przyjął święcenia kapłańskie. Pełnił wiele ważnych funkcji wśród polskich dominikanów - był m.in. dwukrotnie przeorem klasztoru w Poznaniu, pracownikiem Instytutu Tomistycznego na Służewie (1972-1980) i magistrem braci studentów.

Pod koniec lat 60-tych o. Aleksander rozpoczął regularne wyjazdy misyjne do Związku Radzieckiego. W 1991 r. zaangażował się w tworzenie dominikańskich struktur zakonnych na terenie Rosji i Ukrainy. W latach 1994-1998 mieszkał w Kijowie, gdzie m.in. organizował Wyższy Instytut Nauk Religijnych św. Tomasza z Akwinu.

Ojciec Hauke-Ligowski wspierał też działalność opozycji demokratycznej w PRL. W 1977 roku przyłączył się do głodówki ówczesnych opozycjonistów w warszawskim kościele św. Marcina, prowadzonej w obronie uwięzionych przez władze komunistyczne członków Komitetu Obrony Robotników.

pokaż wszystkie aktualności


[Początek strony]