Roraty 2019

Na bieżąco

Święto św. Jacka

sobota, 17 sierpnia

Święty Jacek


W sobotę, 17 sierpnia, obchodzimy święto św. Jacka Odrowąża, pierwszego polskiego dominikanina. Podczas Mszy o godzinie 12.00 i 18.00 poświęcimy tradycyjnie kłosy zboża.

Zapraszamy do modlitwy za polskich dominikanów!

Jak św. Jacek swoją modlitwą przywrócił do poprzedniego stanu wybite przez grad zboże

Pewna szlachetna pani, imieniem Klemencja, ze wsi zwanej potocznie Kościelec, z wielką czcią zaprosiła do tejże wsi na uroczystość św. Małgorzaty świętego Jacka, który był jej spowiednikiem. Gdy przybył w wigilię tej świętej (12 lipca), zastał zasiewy w całej wsi wybite przez grad do tego stopnia, iż na polach nie pozostało nic poza słomą i wymłóconymi kłosami.
Gdy ujrzała go wyżej wspomniana pani Klemencja, rzekła do niego ze łzami: "O, błogosławiony ojcze Jacku, zaprosiłam cię ku memu pocieszeniu, a teraz przyjmuję ze łzami. Wszystko bowiem, co miałam na polu, zostało wybite i zniszczone przez grad". I kiedy tak mówiła, upadło przed świętym Jackiem mnóstwo mężczyzn i kobiet z tej wsi, którzy płakali i zawodzili: "O, błogosławiony ojcze Jacku, przyjdź nam biednym z pomocą, którzyśmy zostali pozbawieni przez grad wszelkiego pożywienia. Cóż uczynimy? Przyjdzie nam chyba tylko z głodu pomrzeć. Wiemy jednak i z pewnością słyszeliśmy, że Bóg we wszystkim cię wysłuchuje. Dlatego też przyjdź nam płaczącym z pomocą".
Jacek widząc łzy pani i takiego tłumu, sam zalał się łzami i rzekł: "Ojciec, Bóg miłosierdzia, który zwykł przychodzić strapionym z pomocą, pocieszy was. Idźcie więc do waszych domów i tej nocy czuwajcie na modlitwie".
Dziwna rzecz! Gdy wstali rano w dzień świętej Małgorzaty, zauważyli, że wszystkie pola, które należały do tej wsi, pełne są zboża, pszenicy i innych upraw, tak jakby nigdy ich grad nie wybił. Wtedy wszyscy chłopi ze wspomnianą panią dziękowali Bogu, który przez świętego Jacka tak wspaniałych rzeczy dokonał. Ten cud widział ojciec Florian, pani Klemencja, jej siostra pani Konstancja, pan Gniewomir i wszyscy mieszkańcy tej wsi. W Roku Pańskim 1238.

Życie i cuda świętego Jacka
z Zakonu Braci Kaznodziejów

Lektor Stanisław z Krakowa
tłum. Tomasz Gałuszka OP

pokaż wszystkie aktualności


[Początek strony]