Na bieżąco

Zmarł architekt Stanisław Niemczyk,
współautor wystroju naszego kościoła

miał 76 lat

śp. Stanisław NiemczykW poniedziałek, 13 maja, po ciężkiej chorobie w wieku 76 lat zmarł pan Stanisław Niemczyk, wybitny architekt, nazywany "polskim Gaudim".

Od kilkunastu lat był blisko związany z naszym kościołem na Służewie. Był autorem projektu wystroju kaplicy Matki Bożej Żółkiewskiej oraz spowiednicy, a także autorem koncepcji kaplicy św. Dominika, którą kard. Kazimierz Nycz poświęcił w naszym kościele 22 grudnia 2015 r. u progu jubileuszu 800-lecia istnienia dominikanów. W trakcie realizacji jest także kaplica Przemienienia Pańskiego, znajdująca się nad zakrystią, która zostanie oddana do użytku w ciągu najbliższych miesięcy. Jej wystrój został zaprojektowany również przez Pana Stanisława Niemczyka, który wielokrotnie odwiedzał naszą świątynię i bardzo lubił się w niej modlić. W wielu miejscach i detalach wystroju naszego kościoła zostawił po sobie trwały ślad.

Decyzją Radę Polskiej Prowincji Dominikanów z 30 października 2018 r. pan Stanisław Niemczyk został uhonorowany Medalem świętego Jacka, który jest przyznawany przyjaciołom i dobrodziejom zasłużonym dla polskich dominikanów. W ten sposób jako bracia dominikanie chcieliśmy podziękować panu Stanisławowi Niemczykowi za jego wielki wkład i zaangażowanie w wykończenie naszego kościoła na Służewie. Dzięki jego wyczuciu duchowości liturgicznej wnętrze tej świątyni zachęca wiele osób do modlitwy i ukazuje piękno Boga i Jego Ewangelii.

Ze względu na poważny stan zdrowia pana Niemczyka, Medal został mu przekazany bez publicznej uroczystości w Krakowie w Wielki Czwartek, 18 kwietnia 2019 r., przez brata Jana Mszycę OP. Do grona laureatów tego Medalu należą także m.in. śp. ks. kard. Franciszek Macharski, prof. Zenon Kałuża i śp. prof. Jerzy Kłoczowski.

Zapraszamy na Mszę św. w intencji śp. Stanisława Niemczyka, którą odprawimy w poniedziałek, 20 maja, o godz. 18.00. dziękując Bogu za dar jego życia i talenty, które przez całe życie pomnażał na chwałę Bożą.

Panie Stanisławie, dziękujemy! Odpoczywaj w pokoju!
Święty Dominiku, oręduj za nim u Boga!


Stanisław Niemczyk urodził się w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach. W 1968 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i podjął pracę w Tychach – z tym miastem związał się na resztę życia. Projektował liczne obiekty: handlowe, usługowe i mieszkalne. Najbardziej zasłynął jednak jako twórca niezwykłych kościołów, w tym między innymi kościoła Świętego Ducha w Tychach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Pawłowicach, Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie i kościół Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Czechowicach-Dziedzicach. Od 2000 r. powstaje także zespół klasztoru i kościoła franciszkanów w Tychach. Stanisław Niemczyk był również autorem projektu ołtarza, przy którym papież Franciszek sprawował Mszę św. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r.

Stanisław Niemczyk w 1998 r. otrzymał Honorową Nagrodę SARP, a dwa lata później został uhonorowany przez św. Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice. W roku 2011 otrzymał medal Per Artem ad Deum od Papieskiej Rady ds. Kultury, a w 2013 r. – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2014 został laureatem nagrody TOTUS, przyznawanej przez Fundację KEP "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w dziedzinie propagowania kultury chrześcijańskiej.

pokaż wszystkie aktualności


[Początek strony]