Na bieżąco

Golgota Jasnogórska

niedziela, 17 marca, godz. 18.00

Golgota JasnogórskaZapraszamy na wyjątkowy koncert pasyjny zatytułowany "Golgota Jasnogórska", oparty na poemacie Ernesta Brylla w wykonaniu samego poety oraz Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia. Koncert w niedzielę, 17 marca, o godz. 18.00 w dolnym kościele. Wstęp wolny.
Ernest Bryll napisał "Golgotę Jasnogórską" do cyklu obrazów Jerzego Dudy-Gracza pod takim samym tytułem, które znajdują się nad Kaplicą Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Tak o genezie powstania mówi sam poeta:

"Leżeliśmy w jednym szpitalu, u profesora Bochenka na Ochojcu. Jurek najpierw, potem w 1999 roku ja, ale tak samo każdy z nas po cztery bypassy. Potem Jurek powiedział mi, że maluje Golgotę jako podziękowanie dla Matki Bożej Częstochowskiej. Obejrzałem obrazy i bardzo, ale to bardzo mnie poruszyły. I nagle Jurek Duda-Gracz zapytał: A wierszy do tego byś nie złożył? Nie chciał, żeby to były bezpośrednie komentarze do każdej stacji - raczej moje widzenie..."

Tak też się stało. O ile obrazy Dudy-Gracza odwołują się do trudnej historii Polski, do naszych narodowych przywar i słabości, o tyle Bryll jest bardziej osobisty, pisze o Golgocie, która jest tuż obok nas i w nas.

"Golgota Jasnogórska" składa się z 18 stacji, obejmuje także zmartwychwstanie i wniebowstąpienie Jezusa. Cztery stacje są recytowane przez Ernesta Brylla, czternaście stacji śpiewanych przez Joannę Lewandowską i Marcina Stycznia tylko z akompaniamentem gitary. Ta surowa, ascetyczna forma powoduje, że teksty jeszcze mocniej nas uderzają i nie możemy przejść obok nich obojętnie.

Do tej pory w Polsce odbyło się kilkanaście koncertów "Golgoty Jasnogórskiej". Wśród nich jeden wyjątkowy, wielkopiątkowy koncert w 2012 roku na Jasnej Górze w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na specjalne zaproszenie oo. paulinów. W lutym 2013 roku nakładem Edycji Świętego Pawła ukazała się płyta "Golgota Jasnogórska", która otrzymała nagrodę Feniksa w kategorii muzyka chrześcijańska.

pokaż wszystkie aktualności


[Początek strony]