Wystawa o Prymasie Tysiąclecia

Wydarzyło się

Relacja z pogrzebu o. Witolda Słabiga

dziękujemy za Waszą obecność

Pogrzeb o. Witolda Słabiga

W czwartek, 18 sierpnia, pożegnaliśmy naszego współbrata i proboszcza naszej parafii, śp. o. Witolda Słabiga OP.Obejrzyj zdjęcia | posłuchaj nagrań
przeczytaj relację w GN

Przeczytaj wspomnienia o śp. o. Witoldzie:
o. Michała Palucha OP | o. Tomasza Dostatniego OP
Łukasza Małeckiego-Tepichta

O godz. 9.00 trumna z ciałem o. Witolda została wprowadzona do naszego kościoła i rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Wspólna modlitwa (Liturgia Godzin, różaniec, koronka do miłosierdzia Bożego) była przeplatana chwilami ciszy. Fragmenty tekstów o zmartwychwstaniu i Bożym miłosierdziu wykonali Ernest Bryll i Michał Chorosiński. Halina Frąckowiak zaśpiewała wzruszający Psalm. Naszej modlitwie towarzyszyły dźwięki akompaniamentu fortepianowego w wykonaniu Jana Smoczyńskiego.Przed rozpoczęciem Mszy świętej głos zabrał Tadeusz Deszkiewicz, doradca Prezydenta RP, który odczytał treść postanowienia Prezydenta RP o pośmiertnym odznaczeniu o. Witolda Słabiga Złotym Krzyżem Zasługi "za zasługi w działalności społecznej i charytatywnej oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej".Mszę pod przewodnictwem ks. bp. Michała Janochy, biskupa pomocniczego warszawskiego, sprawowało ponad 130 kapłanów, w tym bardzo wielu współbraci z Zakonu i kilkunastu kapłanów z Archidiecezji Warszawskiej. Uczestniczyło w niej około 2 tysięcy parafian i "parafian z wyboru", jak określał osoby modlące się w tej świątyni, a nie mieszkające na Służewie, śp. o. Witold. Na uroczystości przyjechały także osoby, które poznały o. Witolda i trafiały pod jego opiekę w Wilnie, Szczecinie i Łodzi.

W kazaniu prowincjał polskich dominikanów, o. Paweł Kozacki, wspominał postać śp. o. Witolda, zwracając szczególną uwagę na jego łagodność, otwartość na ludzi i zaangażowanie w ich sprawy. Wyraził także nadzieję, że o. Witold także po śmierci nie przestanie robić tego, co robił za życia i nadal będzie prowadził ludzi do Boga, wypraszając im Jego łaskę i błogosławieństwo.

Podczas Mszy zebrano tacę, w całości przeznaczoną na wsparcie jedynego na Litwie Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki, które wielokrotnie wspierał śp. o. Witold. Hospicjum można wesprzeć także za pośrednictwem przelewu - numery kont można znaleźć na stronie Hospicjum. Obrzędom ostatniego pożegnania przewodniczył przeor naszego klasztoru, o. Robert Głubisz. Trumnę z ciałem o. Witolda wynieśli jego współbracia, a następnie kondukt żałobny przeszedł na nieodległy cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej. Wprowadzeniu trumny na teren cmentarza towarzyszyły oklaski zgromadzonych, wyrażających po raz ostatni wdzięczność swojemu pasterzowi. Po wspólnej modlitwie trumnę złożono do grobu w kwaterze dominikańskiej.

Ostatnim elementem pożegnania o. Witolda było spotkanie uczestników uroczystości na terenie klasztoru. Byliśmy razem, w wielu rozmowach wspominaliśmy o. Witolda, wspólne pielgrzymki, jego liczne inicjatywy i spotkania.

Dziękujemy Wam wszystkim, którzy w dniach między niespodziewaną śmiercią i pogrzebem o. Witolda wyrażaliście swoją wdzięczność wobec niego i życzliwość względem nas. Dziękujemy za wszystkie wyrazy solidarności, bliskości i modlitwy. Dziękujemy naszym współbraciom i wszystkim kapłanom, którzy uczestniczyli w pożegnaniu o. Witolda. Naszą wdzięczność kierujemy także pod adresem Studia 1, które od wielu lat dba, by wszystkie ważne wydarzenia w naszym kościele były dobrze nagłośnione, oraz Agencji Ochrony MatPol, która czuwała nad naszym bezpieczeństwem. Dziękujemy scholi i orkiestrze oraz wszystkim artystom, którzy pomagali nam w modlitwie.

Przyłączamy się do słów ojca Prowincjała - my również wierzymy, że o. Witold nadal będzie nad nami czuwał i ze swoim charakterystycznym uśmiechem będzie opiekował się Służewem dziś, jutro i przez kolejne pokolenia.

Ojcze Witoldzie, dziękujemy! Żyj w Chrystusie. I do zobaczenia!pokaż wszystkie aktualności

[Początek strony]