Informacje ogólne | Kontakt | Terminy spotkań | Relacja ze spotkańWspólnota osób chorych i niepełnosprawnych
bł. o. Michała Czartoryskiego


Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) w parafii św. Dominika odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Rozpoczynają się one Mszą świętą o godz. 12.30 odprawianą zazwyczaj w dolnym kościele (dostępnym dzięki windzie także dla osób niepełnosprawnych). Potem zwykle jest "coś ciekawego" - koncert, prelekcja lub wykład.

Koncertowała już dla nas Antonina Krzysztoń, wiersze Norwida i ks. Twardowskiego recytowała Maja Komorowska, o kardynale Wyszyńskim opowiadał Paweł Zuchniewicz. Dzięki wspomnieniom podróżniczki Moniki Rogozińskiej "zwiedziliśmy" Amerykę Południową, a wraz z korespondentką Polskiego Radia w Tokio "byliśmy" w Japonii. Odwiedzają nas dzieci z pobliskiej szkoły z ciekawymi programami artystycznymi i również takie osoby jak: piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser teatralny Piotr Cieplak czy ojciec Jacek Salij. Każdy na naszych spotkaniach może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

bł. Michał Czartoryski
Comiesięczne spotkania są też okazją do rozmowy, czasem bliższego poznania się i wsparcia w niełatwych problemach życia codziennego - przy kawie lub herbacie i pokrzepiającym ciastku.

Od 2013 roku mamy swojego patrona. Jest nim ojciec Michał Czartoryski - dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Jest nas około 20 osób na wózkach, a wszystkich obecnych na spotkaniach około 50-70 osób.

Niektóre osoby na wózkach elektrycznych dojeżdżają same, inne dowożone są przez rodziny, dla jeszcze innych Wspólnota św. Dobrego Łotra wraz z Duszpasterstwem Akademickim Studnia organizuje pomoc wolontariuszy.»» Litania do bł. Michała Czartoryskiego OP


Informacje kontaktowe

Duchowy opiekun spotkań: o. Witold Słabig OP (+ 09.08.2016)

śp. o. Witold Słabig OP

Wierzymy, że wraz ze śmiercią "życie zmienia się, ale się nie kończy".
Dlatego sercem całym ufamy, że nadal jesteś naszym opiekunem,
tylko zmieniłeś sposób roztaczania opieki nad nami.
Ojcze Witoldzie! Kochamy Cię bardzo i prosimy: módl się za nami!

Twoja wspólnota "chorych" (jak w skrócie o nas mówiłeś)

Duszpasterz: o. Krzysztof Michałowski OP
Nasz współbrat: br. Jan Mszyca OP

Koordynator: Alina Adamska - tel. kom. 666 128 178


Terminy spotkań

sobota, 13 kwietnia 2019, godz. 12.30
sobota, 11 maja 2019, godz. 12.30
sobota, 8 czerwca 2019, godz. 12.30


Relacja z ostatnich spotkań

» Spotkania w roku 2018/2019 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2017/2018 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2016/2017 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2015/2016 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2014/2015 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2013/2014 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2012/2013 - fotogaleria i relacje
» Spotkania we wcześniejszych latach - fotogaleriaMarzec 2019

Zobacz więcej zdjęć:
» spotkanie 9 marca 2019

Spotkanie w marcu"Od zarania dziejów Eucharystia jest sercem i duszą Kościoła, jest wierną obecnością Chrystusa pośród nas. Od początku łączyła wspólnotę, a wspólnota celebrując Eucharystię od początku miała świadomość, że nie jest to zwykły chleb, a Ciało Chrystusa".

Tymi słowami ksiądz profesor Janusz Nowiński SDB na spotkaniu w dniu 9 marca 2019 r. rozpoczął swój wykład na temat symboliki naczyń liturgicznych.

Świętość Eucharystii i wynikające z niej godne obchodzenie się z Ciałem i Krwią Pańską sprawiły, że stosowane w liturgicznej celebracji naczynia nie były prostymi sprzętami codziennego użytku, lecz tak materiałem, jak i dekoracją odpowiadały sakralnej wartości eucharystycznego pokarmu.
Wprawdzie nie posiadamy żadnych naczyń liturgicznych z pierwszych wieków chrześcijaństwa, ale zachowały się ozdobne puszki z kości słoniowej i szkatułki pochodzące z IV w., w których chrześcijanie w okresie prześladowań ze czcią i szacunkiem przetrzymywali Eucharystię w domu, aby mieć ją w tym momencie, kiedy Msza św. nie będzie mogła być sprawowana.
Najstarszy zachowany kielich liturgiczny pochodzi z ok. 500 r. To kielich z położonej na obszarze Syrii Antiochii. To tam uczniów Chrystusa nazwano chrześcijanami, to tam nauczali św. Piotr i św. Paweł. Bogatą dekorację kielicha tworzą sploty winnej latorośli z przedstawieniami ptaków. Pomiędzy pędami winorośli ukazani są apostołowie zasiadający na tronach. Motyw ten wyobraża ucztę niebiańską, a pojawiające się ptaki to dusze zbawionych.
A jak w starożytności wyglądał chleb eucharystyczny? Był to prawdziwy chleb, wypiekana bułka, którą kapłan łamał na patenie z wywiniętymi brzegami, aby żadna okruszyna świętego Ciała nie spadła na ziemię i nie została sprofanowana - aby to, co święte, pozostało na świętym, konsekrowanym miejscu.
Cennym tego rodzaju zabytkiem jest patena biskupa Paternusa, na której dnie widnieją litery Alfa i Omega. Symbol ten oznacza, że w środku jaśnieje Chrystus. Krawędź dekorowana jest winną latoroślą. Motywy te prezentują Eucharystię jako pokarm niosący zbawienie, czyli życie wieczne.
Ze względu na rozwijający się na przełomie X i XI w. ruch pielgrzymkowy zachodziła konieczność udzielania Komunii wielu wiernym na raz. Trudno było łamać chleb dla kilku tysięcy pielgrzymów. Aby temu zaradzić, w Kościele na Zachodzie zaczęto przygotowywać gotowe porcje eucharystyczne, czyli hostie. Zanika wtedy potrzeba używania dużych, głębokich paten, pojawia się natomiast cyborium, czyli naczynie na komunikanty.
Eucharystia jest bezkrwawym powtórzeniem krwawej ofiary Chrystusa, która odbyła się na Golgocie. W tym duchu w epoce średniowiecza zaczęto interpretować święte naczynia. Kielich eucharystyczny poprzez swój wystrój i kształt nawiązywał do obrazu Grobu Chrystusa, a patenę interpretowano jako kamień zamykający Grób.
Ksiądz Profesor wykład zakończył przedstawieniem współczesnych, zaprojektowanych przez siebie naczyń liturgicznych: pateny i kielicha dekorowanego pięcioma podłużnymi rubinowymi kryształami symbolizującymi krople Krwi Pańskiej wypływającej z pięciu ran Zbawiciela. Krwi, która obmywa świat z grzechu i winy.

W załączeniu zamieszczamy nagranie wykładu Księdza Profesora i jego artykuł (kliknij tutaj) dotyczący teologii Eucharystii w sztuce sakralnej. Gorąco namawiamy do zapoznania się z tymi materiałami.Przypominamy: ks. dr hab. Janusz Nowiński jest salezjaninem, profesorem UKSW, historykiem sztuki, kustoszem zabytków dawnego, pocysterskiego opactwa w Lądzie nad Wartą, konsultantem Towarzystwa Salezjańskiego Inspektorii pw. św. Wojciecha w zakresie sztuki sakralnej i konserwacji zabytków, organizatorem wystaw sztuki współczesnej, twórcą koncepcji i współautorem projektów wystroju wnętrz sakralnych.
Ks. Janusz Nowiński SDB jest również wspaniałym człowiekiem, który mimo tak wielu rozlicznych prac i obowiązków zawsze znajduje czas, aby do nas przyjść i ciekawie, zajmująco opowiadać, tak jak tylko on to potrafi robić, o świętych miejscach i świętych przedmiotach.


[Początek strony]