Informacje ogólne | Kontakt | Terminy spotkań | Relacja ze spotkańWspólnota osób chorych i niepełnosprawnych
bł. o. Michała Czartoryskiego


Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) w parafii św. Dominika odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Rozpoczynają się one Mszą świętą o godz. 12.30 odprawianą zazwyczaj w dolnym kościele (dostępnym dzięki windzie także dla osób niepełnosprawnych). Potem zwykle jest "coś ciekawego" - koncert, prelekcja lub wykład.

Koncertowała już dla nas Antonina Krzysztoń, wiersze Norwida i ks. Twardowskiego recytowała Maja Komorowska, o kardynale Wyszyńskim opowiadał Paweł Zuchniewicz. Dzięki wspomnieniom podróżniczki Moniki Rogozińskiej "zwiedziliśmy" Amerykę Południową, a wraz z korespondentką Polskiego Radia w Tokio "byliśmy" w Japonii. Odwiedzają nas dzieci z pobliskiej szkoły z ciekawymi programami artystycznymi i również takie osoby jak: piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser teatralny Piotr Cieplak czy ojciec Jacek Salij. Każdy na naszych spotkaniach może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

bł. Michał Czartoryski
Comiesięczne spotkania są też okazją do rozmowy, czasem bliższego poznania się i wsparcia w niełatwych problemach życia codziennego - przy kawie lub herbacie i pokrzepiającym ciastku.

Od 2013 roku mamy swojego patrona. Jest nim ojciec Michał Czartoryski - dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Jest nas około 20 osób na wózkach, a wszystkich obecnych na spotkaniach około 50-70 osób.

Niektóre osoby na wózkach elektrycznych dojeżdżają same, inne dowożone są przez rodziny, dla jeszcze innych Wspólnota św. Dobrego Łotra wraz z Duszpasterstwem Akademickim Studnia organizuje pomoc wolontariuszy.»» Litania do bł. Michała Czartoryskiego OP


Informacje kontaktowe

Duchowy opiekun spotkań: o. Witold Słabig OP (+ 09.08.2016)

śp. o. Witold Słabig OP

Wierzymy, że wraz ze śmiercią "życie zmienia się, ale się nie kończy".
Dlatego sercem całym ufamy, że nadal jesteś naszym opiekunem,
tylko zmieniłeś sposób roztaczania opieki nad nami.
Ojcze Witoldzie! Kochamy Cię bardzo i prosimy: módl się za nami!

Twoja wspólnota "chorych" (jak w skrócie o nas mówiłeś)

Duszpasterz: o. Krzysztof Michałowski OP
Nasz współbrat: br. Jan Mszyca OP

Koordynator: Alina Adamska - tel. kom. 666 128 178


Terminy spotkań

sobota, 13 maja 2017, godz. 12.30


Relacja z ostatnich spotkań

» Spotkania w roku 2016/2017 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2015/2016 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2014/2015 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2013/2014 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2012/2013 - fotogaleria i relacje
» Spotkania we wcześniejszych latach - fotogaleriaKwiecień 2017

Zobacz więcej zdjęć:
» spotkanie - 8 kwietnia 2017

Spotkanie w kwietniuWszyscy dobrze znamy dwa wizerunki Pana Jezusa Miłosiernego. Czcimy je w kościołach, w formie małych obrazków wraz z tekstem koronki do Bożego Miłosierdzia trzymamy w książeczkach do nabożeństwa. Wiemy, że obraz "wileński" został namalowany na zlecenie ks. Michała Sopoćki według wskazówek siostry Faustyny, jeszcze za jej życia, przez Eugeniusza Kazimirowskiego. Orientujemy się, że twórcą obrazu, który znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, jest Adolf Hyła. Zazwyczaj nasza wiedza dotycząca przedstawień Pana Jezusa Miłosiernego ogranicza się do tych faktów.

Podczas kwietniowego spotkania (8 kwietnia 2017 r.) mieliśmy zaszczyt gościć ks. prof. Janusza Nowińskiego SDB, który u progu Triduum Paschalnego, na dwa tygodnie przed Świętem Miłosierdzia Bożego, opowiedział nam historię powstania zarówno tych dwóch najbardziej znanych wizerunków Chrystusa Miłosiernego, jak i kilku innych przedstawień, o których istnieniu nikt z nas chyba wcześniej nie wiedział. Dowiedzieliśmy się, że w początkach kształtowania się kultu Miłosierdzia Bożego powstawało wiele wizerunków odbiegających od tego wzorcowego, opisanego przez siostrę Faustynę. I tak np. w kościele w Lądzie nad Wartą znajduje się obraz znanego malarza Henryka Uziembły, na którym Pan Jezus kroczy na tle nieba wiejską drogą pośród pól. Z kolei w kościele w Hołubli na Podlasiu, jedynym kościele w Polsce zbudowanym podczas okupacji hitlerowskiej, znajduje się monumentalne malowidło ścienne ukazujące Chrystusa Miłosiernego w purpurowej szacie, w niczym nie przypominające znanych nam wizerunków.

Nasz Gość wspominał o dynamicznym rozwoju kultu Bożego Miłosierdzia podczas II wojny światowej. Opowiadał m.in. o miniaturowych wizerunkach Pana Jezusa Miłosiernego, które powstańcy w 1944 roku zaszywali sobie w kurtki i w koszule z wiarą, że Pan Jezus ochroni ich przed śmiercią, oraz o tym, że jak Warszawa długa i szeroka, wszyscy podczas Powstania Warszawskiego odmawiali koronkę do Miłosierdzia Bożego.Nie sposób w tej krótkiej notce opisać całego wykładu Księdza Profesora. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem przybliżającym tę tematykę - do pobrania tutaj. Szczęśliwie jest możliwość odsłuchania prezentacji, którą na naszym spotkaniu wygłosił nasz Gość, do czego gorąco namawiamy. Ksiądz Nowiński opowiada niezwykle ciekawie i przystępnie. Czyni to z wielką erudycją i w taki sposób, że słuchając Księdza Profesora wydaje nam się, że niebo się uchyla i sam Pan Jezus mówi do nas, tak jak to powiedział do siostry Faustyny:

Nie w piękności farby ani pędzla
Jest wielkość tego obrazu,
Ale w łasce mojej.


[Początek strony]