Informacje ogólne | Kontakt | Terminy spotkań | Relacja ze spotkańWspólnota osób chorych i niepełnosprawnych
bł. o. Michała Czartoryskiego


Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) w parafii św. Dominika odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Rozpoczynają się one Mszą świętą o godz. 12.30 odprawianą zazwyczaj w dolnym kościele (dostępnym dzięki windzie także dla osób niepełnosprawnych). Potem zwykle jest "coś ciekawego" - koncert, prelekcja lub wykład.

Koncertowała już dla nas Antonina Krzysztoń, wiersze Norwida i ks. Twardowskiego recytowała Maja Komorowska, o kardynale Wyszyńskim opowiadał Paweł Zuchniewicz. Dzięki wspomnieniom podróżniczki Moniki Rogozińskiej "zwiedziliśmy" Amerykę Południową, a wraz z korespondentką Polskiego Radia w Tokio "byliśmy" w Japonii. Odwiedzają nas dzieci z pobliskiej szkoły z ciekawymi programami artystycznymi i również takie osoby jak: piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser teatralny Piotr Cieplak czy ojciec Jacek Salij. Każdy na naszych spotkaniach może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

bł. Michał Czartoryski
Comiesięczne spotkania są też okazją do rozmowy, czasem bliższego poznania się i wsparcia w niełatwych problemach życia codziennego - przy kawie lub herbacie i pokrzepiającym ciastku.

Od 2013 roku mamy swojego patrona. Jest nim ojciec Michał Czartoryski - dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Jest nas około 20 osób na wózkach, a wszystkich obecnych na spotkaniach około 50-70 osób.

Niektóre osoby na wózkach elektrycznych dojeżdżają same, inne dowożone są przez rodziny, dla jeszcze innych Wspólnota św. Dobrego Łotra wraz z Duszpasterstwem Akademickim Studnia organizuje pomoc wolontariuszy.»» Litania do bł. Michała Czartoryskiego OP


Informacje kontaktowe

Duchowy opiekun spotkań: o. Witold Słabig OP (+ 09.08.2016)

śp. o. Witold Słabig OP

Wierzymy, że wraz ze śmiercią "życie zmienia się, ale się nie kończy".
Dlatego sercem całym ufamy, że nadal jesteś naszym opiekunem,
tylko zmieniłeś sposób roztaczania opieki nad nami.
Ojcze Witoldzie! Kochamy Cię bardzo i prosimy: módl się za nami!

Twoja wspólnota "chorych" (jak w skrócie o nas mówiłeś)

Duszpasterz: o. Krzysztof Michałowski OP
Nasz współbrat: br. Jan Mszyca OP

Koordynator: Alina Adamska - tel. kom. 666 128 178


Terminy spotkań

sobota, 14 kwietnia 2018, godz. 12.30
sobota, 12 maja 2018, godz. 12.30
sobota, 9 czerwca 2018, godz. 12.30


Relacja z ostatnich spotkań

» Spotkania w roku 2017/2018 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2016/2017 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2015/2016 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2014/2015 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2013/2014 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2012/2013 - fotogaleria i relacje
» Spotkania we wcześniejszych latach - fotogaleriaMarzec 2018

Zobacz więcej zdjęć:
» spotkanie 10 marca 2018

Spotkanie w marcuJuż od czterech lat, mimo swoich rozlicznych obowiązków, co roku znajduje czas, by nas odwiedzić i opowiedzieć o historii zbawienia w sztuce.

Poznaliśmy się wiosną 2014 r. W Muzeum Narodowym w Warszawie wygłaszał wykład na temat znaczenia kultu relikwii i Eucharystii w średniowieczu. Zachwyceni jego wystąpieniem zapytaliśmy, czy mógłby kiedyś wygłosić taką prezentację dla osób starszych i na wózkach, które nie mogą dotrzeć do muzeum - w odpowiedzi podał swój adres mailowy.
Nie spodziewaliśmy się, że to spotkanie zapoczątkuje dłuższą z nim znajomość - z doktorem habilitowanym księdzem Januszem Nowińskim, salezjaninem i historykiem sztuki, wykładowcą UKSW, kustoszem pocysterskiego opactwa w Lądzie nad Wartą.

Tymczasem mieliśmy już możliwość wysłuchać podczas naszych spotkań wielu jego wykładów o następujących tematach:
- Ikonografia Bożego Narodzenia, 13 grudnia 2014 r.,
- Symbolika Krzyża Świętego, 14 marca 2015 r.,
- Sakrament Chrztu Świętego, 9 kwietnia 2016 r.,
- Wczesne wizerunki Chrystusa Miłosiernego, 8 kwietnia 2017 r.,
- Tajemnica Krzyża Świętego, 10 marca 2018 r.Artystyczna wrażliwość, pasja poznawcza i erudycja naszego Gościa sprawiają, że każda bogato ilustrowana prezentacja opracowana jest w mistrzowski sposób. Jednak ks. Janusz nie epatuje naukowością. Mówi prosto i przystępnie, ale jednocześnie w taki sobie tylko wiadomy sposób, że za każdym razem oczami wyobraźni z łatwością przenosimy się w omawiane epoki, czy to do Jerozolimy za czasów cesarza Konstantyna, czy do ciemnej celi siostry Faustyny. Wzruszają nas też pokora i skromność ks. Nowińskiego. Każdy wykład zaczyna od podziękowań za zaproszenie, a kończy przeprosinami, że tak długo mówił.

Ksiądz biskup Michał Janocha wyraził się kiedyś, że "sztuka na tyle jest Boża, na ile w niej prawdy i miłości". Właśnie taką Bożą sztukę, pełną prawdy i miłości, z wiarą i miłością ukazuje nam ks. Janusz Nowiński. Z wiarą chorej kobiety, która wiedziała, że jeżeli dotknie się krawędzi płaszcza Pana Jezusa, będzie uzdrowiona.


[Początek strony]