Informacje ogólne | Kontakt | Terminy spotkań | Relacja ze spotkańWspólnota osób chorych i niepełnosprawnych
bł. o. Michała Czartoryskiego


Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) w parafii św. Dominika odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Rozpoczynają się one Mszą świętą o godz. 12.30 odprawianą zazwyczaj w dolnym kościele (dostępnym dzięki windzie także dla osób niepełnosprawnych). Potem zwykle jest "coś ciekawego" - koncert, prelekcja lub wykład.

Koncertowała już dla nas Antonina Krzysztoń, wiersze Norwida i ks. Twardowskiego recytowała Maja Komorowska, o kardynale Wyszyńskim opowiadał Paweł Zuchniewicz. Dzięki wspomnieniom podróżniczki Moniki Rogozińskiej "zwiedziliśmy" Amerykę Południową, a wraz z korespondentką Polskiego Radia w Tokio "byliśmy" w Japonii. Odwiedzają nas dzieci z pobliskiej szkoły z ciekawymi programami artystycznymi i również takie osoby jak: piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser teatralny Piotr Cieplak czy ojciec Jacek Salij. Każdy na naszych spotkaniach może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

bł. Michał Czartoryski
Comiesięczne spotkania są też okazją do rozmowy, czasem bliższego poznania się i wsparcia w niełatwych problemach życia codziennego - przy kawie lub herbacie i pokrzepiającym ciastku.

Od 2013 roku mamy swojego patrona. Jest nim ojciec Michał Czartoryski - dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Jest nas około 20 osób na wózkach, a wszystkich obecnych na spotkaniach około 50-70 osób.

Niektóre osoby na wózkach elektrycznych dojeżdżają same, inne dowożone są przez rodziny, dla jeszcze innych Wspólnota św. Dobrego Łotra wraz z Duszpasterstwem Akademickim Studnia organizuje pomoc wolontariuszy.»» Litania do bł. Michała Czartoryskiego OP


Informacje kontaktowe

Duchowy opiekun spotkań: o. Witold Słabig OP (+ 09.08.2016)

śp. o. Witold Słabig OP

Wierzymy, że wraz ze śmiercią "życie zmienia się, ale się nie kończy".
Dlatego sercem całym ufamy, że nadal jesteś naszym opiekunem,
tylko zmieniłeś sposób roztaczania opieki nad nami.
Ojcze Witoldzie! Kochamy Cię bardzo i prosimy: módl się za nami!

Twoja wspólnota "chorych" (jak w skrócie o nas mówiłeś)

Duszpasterz: o. Krzysztof Michałowski OP
Nasz współbrat: br. Jan Mszyca OP

Koordynator: Alina Adamska - tel. kom. 666 128 178


Terminy spotkań

sobota, 10 listopada 2018, o godz. 12.30 (dolny kościół)
sobota, 8 grudnia 2018, o godz. 12.30 (dolny kościół)


Relacja z ostatnich spotkań

» Spotkania w roku 2018/2019 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2017/2018 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2016/2017 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2015/2016 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2014/2015 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2013/2014 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2012/2013 - fotogaleria i relacje
» Spotkania we wcześniejszych latach - fotogaleriaPaździernik 2018

Zobacz więcej zdjęć:
» spotkanie 6 października 2018

Spotkanie w październiku6 października 2018 r. podczas IX Dnia Modlitwy Różańcowej wraz ze świeckimi dominikanami odmawialiśmy różaniec rozważając tajemnice bolesne.

Poniżej zamieszczamy tekst rozważania pierwszej tajemnicy, modlitwy Pana Jezusa w Ogrójcu, tu nazwanej tajemnicą agonii.

"Jezus zabrał z sobą trzech uczniów, tych samych, którzy byli na górze Przemienienia. Wszyscy trzej zasnęli. Jezus pozostał sam.
Z całą pewnością Maryja trwała w modlitewnym zjednoczeniu z Jezusem, lecz Ona przeżyje dogłębnie tajemnicę agonii w czasie owych trzech dni, które oddzieliły Mękę od Zmartwychwstania, gdy dusza i ciało Jezusa były odseparowane. Maryja bardzo wówczas cierpiała.
Ta, która tak mocno przeżyła w dniu Zwiastowania poczęcie Jezusa, Ta, która tak głęboko była zjednoczona z Jezusem... z pewnością zaznała konania, jakie bywa niekiedy udziałem świętych, z którego i my jakby w przebłysku sami możemy czasem zdać sobie sprawę, gdy czujemy, że jesteśmy bez sił i bez życia.

Odmawiając tę cząstkę różańca oddajmy Jezusowi i Maryi nasze nieszczęsne, drobne i zagmatwane cierpienia. Prośmy Jezusa, by wprost przez tajemnicę agonii oczyścił nasze stany wyczerpania, niepokoju i lęku i to wszystko, co w nas przypomina troszeczkę Jego agonię, lecz jest po ludzku tak zagmatwane, tak wypełnione rozmaitymi względami.
Niech nas oczyści, niechaj da nam serce wolne, zdolne uczestniczyć w Jego agonii, którą nadal przeżywa w nas i w otaczających nas bliźnich".


[Początek strony]