Informacje ogólne | Kontakt | Terminy spotkań | Relacja ze spotkańWspólnota osób chorych i niepełnosprawnych
bł. o. Michała Czartoryskiego


Od 2009 roku w każdą drugą sobotę miesiąca (oprócz miesięcy wakacyjnych: lipiec i sierpień) w parafii św. Dominika odbywają się spotkania osób chorych i niepełnosprawnych. Rozpoczynają się one Mszą świętą o godz. 12.30 odprawianą zazwyczaj w dolnym kościele (dostępnym dzięki windzie także dla osób niepełnosprawnych). Potem zwykle jest "coś ciekawego" - koncert, prelekcja lub wykład.

Koncertowała już dla nas Antonina Krzysztoń, wiersze Norwida i ks. Twardowskiego recytowała Maja Komorowska, o kardynale Wyszyńskim opowiadał Paweł Zuchniewicz. Dzięki wspomnieniom podróżniczki Moniki Rogozińskiej "zwiedziliśmy" Amerykę Południową, a wraz z korespondentką Polskiego Radia w Tokio "byliśmy" w Japonii. Odwiedzają nas dzieci z pobliskiej szkoły z ciekawymi programami artystycznymi i również takie osoby jak: piosenkarka Halina Frąckowiak, reżyser teatralny Piotr Cieplak czy ojciec Jacek Salij. Każdy na naszych spotkaniach może znaleźć dla siebie coś ciekawego.

bł. Michał Czartoryski
Comiesięczne spotkania są też okazją do rozmowy, czasem bliższego poznania się i wsparcia w niełatwych problemach życia codziennego - przy kawie lub herbacie i pokrzepiającym ciastku.

Od 2013 roku mamy swojego patrona. Jest nim ojciec Michał Czartoryski - dominikanin, kapelan Powstania Warszawskiego, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 1999 r. wśród 108 męczenników II wojny światowej.

Jest nas około 20 osób na wózkach, a wszystkich obecnych na spotkaniach około 50-70 osób.

Niektóre osoby na wózkach elektrycznych dojeżdżają same, inne dowożone są przez rodziny, dla jeszcze innych Wspólnota św. Dobrego Łotra wraz z Duszpasterstwem Akademickim Studnia organizuje pomoc wolontariuszy.»» Litania do bł. Michała Czartoryskiego OP


Informacje kontaktowe

Duchowy opiekun spotkań: o. Witold Słabig OP (+ 09.08.2016)

śp. o. Witold Słabig OP

Wierzymy, że wraz ze śmiercią "życie zmienia się, ale się nie kończy".
Dlatego sercem całym ufamy, że nadal jesteś naszym opiekunem,
tylko zmieniłeś sposób roztaczania opieki nad nami.
Ojcze Witoldzie! Kochamy Cię bardzo i prosimy: módl się za nami!

Twoja wspólnota "chorych" (jak w skrócie o nas mówiłeś)

Duszpasterz: o. Krzysztof Michałowski OP
Nasz współbrat: br. Jan Mszyca OP

Koordynator: Alina Adamska - tel. kom. 666 128 178


Terminy spotkań

sobota, 9 grudnia 2017, godz. 12.30
sobota, 13 stycznia 2018, godz. 12.30
niedziela, 11 lutego 2018, godz. 12.30 - uwaga, w górnym kościele!
sobota, 10 marca 2018, godz. 12.30
sobota, 14 kwietnia 2018, godz. 12.30
sobota, 12 maja 2018, godz. 12.30
sobota, 9 czerwca 2018, godz. 12.30


Relacja z ostatnich spotkań

» Spotkania w roku 2017/2018 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2016/2017 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2015/2016 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2014/2015 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2013/2014 - fotogaleria i relacje
» Spotkania w roku 2012/2013 - fotogaleria i relacje
» Spotkania we wcześniejszych latach - fotogaleriaListopad 2017

Zobacz więcej zdjęć:
» spotkanie 11 listopada 2017

Spotkanie w listopadzieWszyscy dobrze znamy dramatyczne dzieje narodu polskiego w czasie walk o niepodległość w XIX wieku: kolejne rozbiory Polski, krwawo tłumione powstania. Walczono wtedy nie tylko zbrojnie. O wolną ojczyznę swoim piórem upominali się poeci: Cyprian Kamil Norwid, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki. Swoimi utworami niepodległość wygrywali kompozytorzy: Fryderyk Chopin, Ignacy Jan Paderewski.

Świadomość narodową kształtowali również malarze i rysownicy. Właśnie o tych artystach i ich pracach obrazujących wydarzenia, sceny z tamtych burzliwych, tragicznych lat XIX wieku, opowiadała nam podczas listopadowego spotkania pani Iwona Danielewicz-Włodarczyk, kurator Zbiorów Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Temat ten był jak najbardziej na czasie, ponieważ spotkanie przypadło dokładnie w dzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości (11 XI 2017 r.).

Z zainteresowaniem oglądaliśmy obrazy m.in.: Jana Matejki, Wojciecha Kossaka, Piotra Michałowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka Malczewskiego czy Adama Chmielowskiego, świętego Brata Alberta.

Ze wzruszeniem przyglądaliśmy się rycinom z cyklu "Lithuania" Artura Grottgera obrazującym heroizm narodu, który stawiał czoło licznej armii rosyjskiej. Cykl ten był bardzo popularny w XIX i na początku XX wieku i podobno nie było domu, w którym nie znajdowałyby się te prace. Wstrząsający zapis wydarzeń stanowiła również fotografia Karola Beyera (dokumentalista Warszawy zwany "ojcem polskiej fotografii"), przedstawiająca namioty żołnierzy rosyjskich stacjonujących na Placu Zamkowym w Warszawie w roku 1861. Aż trudno uwierzyć, że ten uchwycony w kadrze zapis chwili sprzed ponad półtora wieku możemy dzisiaj oglądać.Zachęcamy do obejrzenia wszystkich zdjęć prezentacji i wysłuchania wykładu pani Iwony Danielewicz-Włodarczyk. Materiały te, dzięki uprzejmości naszego Gościa, zamieszczamy na naszej podstronie.


[Początek strony]